AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

1980’li yılların başından itibaren geliştirilen CEREC CAD/ CAM sistemler sayesinde, eskiden günlerce hatta haftalarca süren diş restorasyon tedavileri 1-2 saat gibi çok kısa bir sürede tamamlanabilir duruma gelmiştir. Ağız içerisinden kolaylıkla görüntü alabilen özel bir kamera sayesinde restorasyon yapılacak dişin ölçüsü dijital olarak alınmakta ve bilgisayar ortamına aktarılmaktadır.

10-15 dakika içerisinde dijital restorasyon tasarımı mikron boyutunda bir hassaslıkla yapılır ve üç boyutlu bir miling makinasında , seçilen porselenin cinsine göre 5-15 dakika arasında hiç el değmeden üretimini tamamlar. Sonrasında yapılacak 2 dakikalık cilalama işlemi sonrası restorasyon ağız içerisine uygulanabilecek hale getirilmiş olur. Tedavinin toplam süresi yapılacak restorasyon sayısına göre değişkenlik gösterir. Fakat çoğu tedavi bir gün içerisinde, hastaların geçici diş ile yaşamasına gerek kalmadan tamamlanmaktadır.bu sistemin en büyük özelliği hastaslarımız koltukta otururken tek saens için işlemin bitmesidir.

CEREC CAD/CAM sistemler ile her türlü restoratif diş tedavisi yapılabilmektedir. Estetik diş hekimliği ‘nde sık uygulanan yaprak porselen, zirkonyum kaplama porselen kuron, full seramik kuron ve özellikle sağlıklı diş dokusunun çok az kaldığı vakalarda yapılan porselen inley-onley dolgular Cerec sistemler sayesinde en kısa süre ve maksimum hassasiyetle üretilip hastalara uygulanabilmektedir.